PICHLICE 1 , 98-420 SOKOLNIKI

TELEFON -  DYREKTOR 697 064 265

TELEFON - PRZEDSZKOLE 627 844 491

HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W PICHLICACH

W kronice Szkoły Publicznej Początkowej w Pichlicach, ówczesny nauczyciel Ignacy Kamiński w 1920 roku pisał :

„Według zeznań najstarszych ludzi szkoła w Pichlicach była założona jeszcze przed powstaniem styczniowym. Nauka odbywała się w języku polskim .

W czasie powstania styczniowego szkoła była nieczynna, a gdy po powstaniu ją otwarto  wprowadzono już j. rosyjski. Dopiero w 1905 roku znów przewagę miał język polski.”

Od początku szkoła mieściła się we własnym drewnianym budynku aż do roku 1911. W tym roku wybudowano kolejny budynek. Na jego budowę rząd rosyjski przeznaczył 100 rubli, resztę wydatków ponieśli mieszkańcy okolicznych wsi.

W czasie I wojny światowej  Niemcy zajęli gmach szkolny i urzędowali w nim do roku 1915, paląc i niszcząc inwentarz szkolny oraz dokumentację .

Szkoła jednak przetrwała i znów od 1915 roku wznowiła działalność aż do roku 1939.

Corocznie świętowano i obchodzono rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-maja oraz rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Z roku na rok wynajmowano i dobudowywano nowe sale lekcyjne, ponieważ uczęszczało coraz więcej dzieci.

We wrześniu 1933 roku powstało koło Towarzystwa Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych. Po wojnie szkoła rozpoczęła działalność 15 lutego 1945 roku. Były wówczas 4 klasy. Od tego momentu rozpoczęły się starania o rozbudowę szkoły. Zbierano dobrowolne datki, urządzano zabawy taneczne, loterie fantowe, opodatkowywano się od ziemi. Wszystkimi działaniami zajmował się Komitet Szkolny, w skład którego weszli rodzice dzieci szkolnych. Efektem tych działań był rozbudowany, częściowo murowany budynek.

Wszystkie te fakty mają odzwierciedlenie w kronice. Tam zapisane zostały nazwiska wszystkich, którzy  przyczynili się do rozwoju tej placówki.

Nowy obecny budynek wybudowany w ciągu 1,5 roku, oddany został do użytku w 1969 roku.  Jak to zapisano w kronice „był to prezent dla społeczności Pichlic na srebrne gody”. Wzniesiony został wysiłkiem mieszkańców okolicznych wiosek.

Lata 70-te to okres niepewności co do losów szkoły. Władze oświatowe, daleko od Pichlic, nosiły się z zamiarem obniżenia stopnia organizacyjnego szkoły. Do tego jednak nie doszło, dzięki silnej, niezłomnej postawie mieszkańców. Szkoła pozostała 8-klasowa.

W 1997 roku powstał Zespół Szkół, w skład którego weszła Szkoła Podstawowa i Przedszkole mieszczące się w innym  budynku. Trzy lata później do budynku szkoły przeniesiono przedszkole. Kolejny etap to rozbudowa placówki o salę gimnastyczna z zapleczem. Wiele pracy włożyli mieszkańcy Pichlic aby powstał ten nowy obiekt. Ich zaangażowanie było ogromne. Wiele dni wozili własnymi maszynami piasek oraz inne elementy potrzebne na budowie. Pracowali przy wykończeniu. Oddanie do użytku  nastąpiło w grudniu 2001 roku.

W wakacje w latach 2006-2008  odbywały  się  w  placówce  Międzynarodowe  Obozy Parafiadowe. Gościliśmy dzieci i młodzież z Litwy, Białorusi, Łotwy.

Dawna szkoła w Pichlicach  Nowa Szkoła